هزاره سوم زرین کیش

ترکیه

تورهای ویژه و خاص را فقط از هزاره سوم زرین کیش خریداری کنید تا سفری امن و متفاوتی را تجربه کنید


راهنمای سفر به ترکیه - هتل متل سامانه ی خرید بلیط هواپیما و رزو هتل

در این مقاله شما میتوانید اطلاعات لازم برای سفر به ترکیه را مطالعه کنید

آشنایی با ترکیه

آشنایی با ترکیه

جمهوری ترکیه ، کشوری است که عمدتا در آناتولی در غرب آسیا واقع شده است و بخش کوچکی از آن در بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است.

تاریخ این کشور به هزاران سال قبل از تأسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 باز می گرد ، ترک ها که در اصل مردمی کوچ نشین از آسیای مرکزی بودند ، چندین امپراتوری از جمله امپراتوری سلجوقی و بعدا امپراتوری عثمانی را تأسیس کردند.

تاسیس جمهوری در ترکیه یکی از بخش های مهم تاریخ کشور ترکیه است.

در حالی که دولت عثمانی درمانده بود ، یک ژنرال ترک به نام مصطفی کمال ، دولت موقتی را تشکیل داد که نیرو های آن یونانی ها را در سال 1922 بیرون کردند .

آخرین سلطان ، محمد ششم ، خلع شد و در سال 1923، کمال ، جمهوری ترکیه را به پایتختی آنکارا تأسیس کرد .

کمال اولین رئیس جمهور آن شد ، او با نام خانوادگی آتاتورک (“پدر ترک ها”) اصلاحات زیادی را انجام داد که به تبدیل ترکیه به یک کشور مدرن کمک کرد.

ترکیه در سال ۱۳۲۵ به عضویت سازمان ملل متحد درآمد و در سال ۱۳۳۱ به ناتو پیوست. ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردم سالاری و اقتصاد خود دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را با موفقیت به پایان برساند.

موقعیت جغرافیایی

کشور اوراسیایی ترکیه به عنوان پلی در میان قاره آسیا و اروپا ، به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت تبدیل شده؛ موقعیت جغرافیایی خاص این کشور باعث شده تا آب و هوای متفاوتی در قسمت های مختلف آن وجود داشته باشه. به طوری که مناطق ساحلی اطراف دریای اژه و مدیترانه معمولا در زمستان آب و هوایی خنک، بارانی و در تابستان ها گرم و تا حدی خشک دارد و در حاشیه ساحلی دریای سیاه بیشترین میزان بارش باران در کل کشور اتفاق می افتد.

ترکیه به عنوان سی و هفتمین کشور بزرگ دنیا در میان ۴ دریای مدیترانه از جنوب، دریای اژه از غرب، دریای مرمره بین قسمت اروپایی و آسیایی و دریای سیاه در شمال قرار گرفته . وسعت این کشور حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است . ۸۱ استان دارد که به جز سه استان بقیه ی آنها نامشان با نام مرکز آنها یکی است.

این کشور کوهستانی از شمال غرب با یونان و بلغارستان، از شرق با گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایران و از جنوب با عراق و سوریه هم مرز است. قسمت آسیایی ترکیه حدود ۹۷ درصد و قسمت اروپایی تنها ۳ درصد از کل کشور را تشکیل می دهد.

مهم ترین شهرهای ترکیه

در بین شهرهای ترکیه سه شهر بیشتر از بقیه مورد توجه گردشگران قرار دارد

استانبول

@val3

استانبول بزرگ ترین شهر در ترکیه با وسعتی حدود ۱۵۳۹ کیلومتر مربع که در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته و به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت آسیایی و اروپایی تقسیم شده. این شهر در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شد و به عنوان سومین شهر توریستی دنیا شناخته می شود. تنگه بسفر دریای مرمره و سیاه را به هم متصل میکند و با تقسیم استانبول به دو قسمت، بخش غربی شهر در قاره اروپا و بخش شرقی در قاره آسیا قرار می گیرد.

این شهر تنها شهر در تمام دنیاست که بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و طی هزاران سال استانبول به عنوان پایتخت امپراطوری بزرگ روم باستان، بیزانس ها و عثمانی ها تلقی می شد.

برخی از جاذبه های گردشگری استانبول به شرح زیر است:

• مسجد ایاصوفیه

• مسجد سلطان احمد

• کاخ دولما باغچه

• کاخ توپکاپی

• اب انبار باسیلیکا

آنکارا

آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و پایتخت این کشور که مرکز سیاسی کشور محسوب میشه. این شهر در نزدیکی بزرگ‌ترین گسل آناتولی مرکزی قرار گرفته و دومین زلزله ی بزرگ قرن تا به امروز در آن اتفاق افتاده است. آنکارا در قلب ترکیه مرکزی و در یکی از خشک ترین مناطق کشور قرار گرفته. این شهر از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان کرشهیر هم مرزه. آنکارا در زمان روم باستان به عنوان مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری کشور به حساب می آمد.

• محله تاریخی هامامونو

• منطقه تاریخی اولوس

• خیابان تونالی هلیمی

• شهربازی انکارا

• مرکز خرید انکامال

• مسجد قوجاتپه

• برج اتاکوله

• آنیت کبیر

• منطقه تاریخی اولوس

• معبد آگوستوس

• قلعه آنکارا

از جمله اماکن دیدنی این شهر به حساب می آید.

آنتالیا

@val3

آنتالیا یکی از مهم ترین و توریستی ترین شهر های کشور ترکیه است . معنای لغوی آنتالیا یعنی سرزمین آتالوس.این شهردر زمان آتالوس دوم بنا شد.

این شهر که در منطقه مدیترانه ای و در غرب ترکیه قرار گرفته ، از سمت شمال با شهر بوردور، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با شهر سریک، از غرب با شهر کورکوتلی و از جنوب غرب با شهر کمر هم مرز است. آنتالیا آب و هوایی مدیترانه ای دارد و در فصل تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل و بارانی است.

تفریحات و سرگرمی های فوق العاده و هتل های لوکس، این شهر را به مکان مناسبی برای یک استراحت تبدیل کرده لذا بسیار مورد توجه توریست ها قرار گرفته است. تفریحات آبی آنتالیا نیز بسیار مورد استقبال توریست های سراسر دنیا قرار می گیرد.

برخی مناطق دیدنی آنتالیا به شرح زیر است:

• کاله‌ایچی

• دروازه هادریان، دروازه‌ای به افتخار ورود امپراطور روم

• اسکله قدیمی آنتالیا

• مسجد ییولی مناره، نماد آنتالیا

• آسپندوس، یک یادگاری خیره کننده از رومی‌‌ها در آنتالیا

• پرگا

مذهب در ترکیه

بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۲ درصد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند. مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذهب تسنن می‌باشند که از میان آنها حنفی‌ها بزرگترین گروه به‌ شمار می‌آیند که عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقراند و اکثراً کرد هستند.

ترکیه کشور مسلمانی است و از این رو بسیاری از سنت ‌های اسلامی با جامعه در هم آمیخته شده است. مهم‌ ترین نکته این است که پوشش و رفتار ساده، نشانه احترام محسوب می‌ شود.

فرهنگ مردم ترکیه

در همه ی شهرهای ترکیه، رفتن به قهوه خانه جزو آداب و رسوم است. مردهای ترک با دوستانشان در قهوه خانه ها می نشینند و صحبت می کنند. می توان گفت این قهوه خانه ها جایی برای گفتگوهای سیاسی مردان نیز است. زنان هم بعد از ظهرها، با دوستان و همسایگان خود در یک جا جمع می شوند، تا دور هم چای عصرانه بنوشند. تعطیلات آخر هفته هم اغلب خانواده ها به گردش می روند. آراستگی ظاهری نیز برای مردم این کشور اهمیت ویژه ایی دارد.

آداب غذا خوردن در ترکیه

غذاهای ترکی تنوع فراوان دارد که این موضوع نشان دهنده ی اهمیت ویژه ی غذا بین مردم این کشور است.

وعده ی اصلی شام است و همیشه با گوشت یا ماهی و نان و سالاد همراه است.

یکی از آداب و رسوم عجیب در ترکیه در طول غذا، سیگار کشیدن است و برای همین اغلب وسط غذا شروع به سیگار می ‌کشند و بعد از خوردن نوشیدنی، به سراغ وعده بعدی غذا می ‌روند.

قهوه یا چای ترکی همراه با شیرینی در پایان غذا سرو می‌ شود. در واقع قهوه ترکی، یک نوشیدنی ملی است و باید حداقل یک بار آن را امتحان کنید. فراموش نکنید که نباید هرگز قهوه خود را تا انتها بنوشید، چراکه ته آن پر از قهوه آسیاب شده است و طعم خوبی ندارد.

اقتصاد ترکیه

در مدل اقتصادی کشور ترکیه ، اهمیت ویژه ای به رشد اقتصادی، اشتغال زایی، استخدام کارکنان جدید و حمایت از تولید و صادرات شده است.

گفتنی است ترکیه سال 2021 را علیرغم بحران اقتصادی ناشی از پاندمی‌کرونا، با رشد 11 درصدی و ثبت رکورد صادراتِ 225.3 میلیارد دلاری به پایان رساند. بر اساس داده‌های سازمان آمار ترکیه، تولید ناخالص داخلی ترکیه براساس روش تولید با توجه به قیمت‌های جاری در سال 2021 میلادی 42.8 درصد رشد داشته است.

لازم به ذکر است واحد پول کشور ترکیه لیر است.

در حال حاضر هر لیر ترکیه حدود 1770 تومان است.

صنایع مهم در ترکیه

مهم ترین صنایع در کشور ترکیه عبارتند از:

صنعت نساجی

@val3

می‌توان نساجی را به عنوان یکی از صنایع برتر ترکیه نامید.

پیشرفت کشور ترکیه در صنعت نساجی به قدری چشمگیر است که امروزه بسیاری از مردم کشورهای مختلف دنیا برای خرید پوشاک به سراغ ترکیه می روند و تلاش می‌کنند تا پوشاک مورد نظر خود را از کشور ترکیه خریداری کنند.

بر اساس آمارها و بررسی می‌توان صنعت نساجی کشور ترکیه را به عنوان پر درآمد‌ترین صنعت این کشور نیز در نظر گرفت.

قدرت این صنعت به قدری زیاد است که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند، به سراغ صنعت نساجی این کشور می روند در این حوزه فعالیت می‌کنند.

صنعت گردشگری

همان طور که می‌دانید دولت ترکیه تمرکز بسیار زیادی بر روی صنعت گردشگری دارد . همین مسئله باعث شده تا بتوان گردشگری را یکی از صنایع برتر ترکیه نامید.

با پیشرفت کشور ترکیه حوزه ی گردشگری ،صنایع مرتبط با آن نظیر حمل و نقل، صنعت هواپیمایی، صنعت هتل داری و… نیز به طرز چشمگیر رشد پیدا کرده و شاهد پیشرفت آنها هستیم.

صنعت خودرو سازی در ترکیه

کشور ترکیه در حوزه خودروسازی در سال های اخیر پیشرفت فوق العاده‌ای داشته است. و می توان امروزه ترکیه را یکی از برترین کشورهای فعال در زمینه خودرو سازی در منطقه خاورمیانه دانست.

صنعت خودرو سازی کشور ترکیه در جهان رتبه هفدهم را دارد و حتی شاهد صادرات خودروهای ترکی به سایر کشورهای اروپایی نیز هستیم. همکاری کشور ترکیه با سایر برندهای مشهور و معتبر در این حوزه نیز باعث شده تا رشد این کشور در صنعت خودرو سازی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. و شاهد سرمایه گذاری در این بخش باشیم.

صنعت دامپروری و کشاورزی

@val3

کشور ترکیه دارای شرایط آب و هوای معتدل و مرطوب است. این موضوع باعث شده تا کشاورزی و دامپروری در این کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کند. در نتیجه می‌توان کشاورزی و دامپروری را یکی از ارکان‌ها مهم اقتصاد ترکیه نامید.

براساس آمارهایی که امروزه وجود دارد ترکیه یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان گوشت جهان بوده و همچنین در حوزه انواع آبزیان و ماهی آن نیز به عنوان یکی از برترین کشورهای فعال شناخته می‌شود. همه این موارد باعث شده تا شاهد رشد بسیار زیادی برای این صنعت در کشور ترکیه باشیم.

صنعت املاک و مستغلات

نکته مهمی‌که باید به آن توجه داشته باشید این است که کشور ترکیه به دلیل مهاجر پذیر بودن، یکی از کشورهای مستعد در صنعت ساخت و ساز است . بنابراین مشاغل مرتبط با این صنعت نیز دراین کشور رشد بسیار زیادی کرده‌اند.

بهترین زمان سفر به ترکیه

برای داشتن یک سفر ارزان

به ترکیه ، اواخر پاییز و زمستان بهترین زمان است. یعنی دقیقا از آذر ماه تا بهمن ماه. در این زمان شما هم پرواز های با قیمت کمتر پیدا می کنید و هم قیمت هتل ها کاهش قابل توجه ایی دارد.

همچنین شما میتوانید با خرید بلیط و رزرو هتل از هتل متل

سفری ارزان، بی دردسر و خاطره انگیز را تجربه کنید.